Лінкі ўнівэрсальнага доступу

Аўтары Радыё Свабода — у шорт-лісьце прэміі «Чэмпіёны грамадзянскай супольнасьці — 2016»


Узнагарода «Чэмпіёны грамадзянскай супольнасьці» ў 2015 годзе

23 сьнежня Асамблея НДА Беларусі агучыць пераможцаў прэміі «Чэмпіёны грамадзянскай супольнасьці — 2016». Шорт-ліст прэміі «Чэмпіёны грамадзянскай супольнасьці» 2016 году апублікаваны на сайце Асамблеі НДА.

Аўтары Свабоды Галіна Абакунчык і Вінцук Вячорка могуць атрымаць прэмію ў намінацыях «Мэдыя/журналіст году» і «Мэдыяактыўнасьць году».

Галіна Абакунчык
Галіна Абакунчык

Вінцук Вячорка
Вінцук Вячорка

Сёлета на званьне Лідэра году прэтэндуюць: барацьбіт са стэрэатыпамі ў дачыненьні да ўразьлівых групаў насельніцтва Саша Аўдзевіч, музыка Лявон Вольскі, лідэр «Маладога фронту» Зьміцер Дашкевіч, сузаснавальнік і вядоўца курсаў «МоваНанова» Глеб Лабадзенка, а таксама праціўнік пабудовы БелАЭС на Астравеччыне Мікалай Уласевіч.

За прыз у намінацыі «Кампанія году» пазмагаюцца 7 кампаніяў: апублічваньне історыяў беларусак пра перажыты сэксуальны гвалт #янебаюсясказаць; кампанія ТБМ за беларускамоўныя клясы ў Магілёве; збор подпісаў за наданьне бел-чырвона-беламу сьцягу статусу гісторыка-культурнай каштоўнасьці; кампанія салідарнасьці з блогерам Эдуардам Пальчысам; кампанія эколягаў «Зробім!»; канцэрт «Рок за жыцьцё» ў межах кампаніі «Праваабаронцы супраць сьмяротнага пакараньня ў Беларусі»; праваабарончая кампанія дапамогі ўцекачам у Берасьці.

Атрымаць прэмію Асамблеі НДА ў намінацыі «Новая ініцыятыва» могуць агенцыя «Тваё заўтра»; сацыяльна-спартовы праект «Здольная»; гарадзенская пляцоўка для імпрэзаў «Цэнтар гарадзкога жыцьця»; праект «Шкарпэткі ад бабулі», які дапамагае «бабулям» прадаць свае зьвязаныя рэчы; «Цяпліца» ад магілёўскага Цэнтру разьвіцьця гарадзкіх ініцыятываў ды ўстанова Human Constanta, якая абараняе правы ўцекачоў і мігрантаў.

Прыз у намінацыі «Рэгіянальная падзея» будзе ўручаны ініцыятарам найбольш значнай для лякальных супольнасьцяў грамадзкай акцыі як па-за сталіцай Беларусі, гэтак і ў Менску.

У гэтай намінацыі «чэмпіёнамі» могуць стаць: абарона Цнянскага вадасховішча ад незаконнай забудовы берагоў; Бараўляны-Талака-Фэст; Вялікі гарадзкі пікнік у Магілёве; кампанія ў абарону гісторыка-культурнага раёну Менску «Асмалоўка» ды фэст і кірмаш «Барадулінкі» ў Віцебску.

У намінацыі «Крэатыў году» спаборнічаюць: берасьцейская акцыя «Пешаходныя вершы»; віртуальная «Мапа станаўленьня Беларусі»; дамалёўка калючым дротам прапагандысцкага графіці «Менск-Масква»; «Газэтныя чалавечкі» віцебскай філіі БАЖ; флэшмоб «Танчым за рэформы».

У 2015 годзе Асамблея ўвяла намінацыю «Партнэрства» — за салідарныя дзеяньні партнэраў з розных сфэраў і сэктараў на карысьць грамадзянскай супольнасьці. У шорт-ліст тут былі адабраныя: конкурс сацыяльных праектаў Social Weekend, «Лічбавая майстэрня», плятформа Talaka.by, Рэаліці-шоў «Горад» ды ініцыятыва «Беларускія ўікэнды» — сэрыя паказаў фільмаў у беларускім агучваньні, што зладзіла ініцыятыва «КінаКонг» разам з кінатэатрам «Перамога».

Таксама журы адзначыць прызам «Мэдыя/журналіста году» за найбольш грунтоўнае і рознабаковае асьвятленьне грамадзкай дзейнасьці. У апошнюю намінацыю вылучаныя: Галіна Абакунчык (Радыё Свабода); Адар’я Гуштын (Naviny.by); сайт Сitydog.by за рубрыку Grassroots; сайт Gomel.today і сайт «Заўтра тваёй краіны» (zautra.by).

У намінацыі «Мэдыяактыўнасьць году» ўручаецца статуэтка за найбольш прыкметную сёлета мэдыяпрысутнасьць (сайт / блог / суполка ў сацыяльнай сетцы) няўрадавай арганізацыі ці ініцыятывы.
Званьне ў гэтай намінацыі маюць шанец атрымаць: анлайн-часопіс «Имена»; кампанія збору сродкаў на кампэнсацыю маёмасьці, сканфіскаванай ў грамадзкай актывісткі Ніны Багінскай; сайт і сацыяльныя сеткі «Арт Сядзібы»; сайт курсаў «МоваНанова»; цыкль «Па-беларуску зь Вінцуком Вячоркам» на Радыё Свабода.

Традыцыйна будзе ўручаная і антыпрэмія «Гарбуз году» тым установам і дзяржаўным органам, якія заміналі працы беларускіх НДА.

У 2016 годзе прэмія, якую заснавала Асамблея НДА, уручаецца ў восьмы раз.

Традыцыйна пераможцы вызначаюцца ў выніку супольнага падліку галасоў, пададзеных за намінантаў сябрамі Рабочай групы Асамблеі (гэта 43 прадстаўнікі арганізацыяў), а таксама 74 спэцыяльна запрошанымі экспэртамі зь ліку лідэраў НДА, ранейшымі пераможцамі, журналістамі.

Глядзець камэнтары (1)

Гэтая дыскусія закрытая.
Ігар Лосік Кацярына Андрэева Дар'я Чульцова Марына Золатава Ягор Марціновіч
XS
SM
MD
LG